روزنامه شرق توقيف شد

علل توقیف این روزنامه از زبان هیئت نظارت بر مطبوعات:

همانطور كه در اطلاعيه 21 شهريور 85 هيات نظارت بر مطبوعات اعلام شده است روزنامه شرق از آغاز انتشار درموارد متعددي از قانون مطبوعات تخلف كرده است واز جمله در 30فروردينماه 84 در دولت سابق هيات نظارت وقت با ارسال آخرين اخطار در مور د مطالب تحريك‌آميز و تضعيف همبستگي ملي به آن نشريه تذكر نهايي داده است .
اين اطلاعيه مي‌افزايد: با اين حال و علي‌رغم تخلفات متعدد آن نشريه هيات نظارت بر مطبوعات در دولت نهم كه 5 تن از 7 عضو آن از اعضاي هيات نظارت در دولت هشتم نيز بوده‌اند، اميد آن داشت تا پس از آخرين اخطار 30 فروردين ماه 84 روزنامه نسبت به اصلاح رويه خود اقدام نمايد كه متاسفانه نه تنها روند اصلاحي مشاهده نشد، بلكه تخلفات متعدد ادامه يافت.
بنا بر اين گزارش،آن نشريه در 17 خرداد 85 مجددا در همان موضوع تضعيف همبستگي ملي و درج مطالب مغاير وحدت ملي مطلبي در توهين به ستارخان سردار ملي منتشر كرد. وهيات نظارت- كه روزنامه ايران را به دليل چاپ كاريكاتوري كه بعدها دادگاه عمدي بودن و اهانت آميز بودن آن را مورد خدشه قرار داد توقيف كرد- براي آخرين بار و به منظور حمايت از تداوم انتشار روزنامه به صاحب امتياز شرق پيشنهاد داد تا نسبت به معرفي فرد جديد به عنوان مدير مسول اقدام نمايد كه نه تنها اين پيشنهاد تا روز آخر پاسخي نگرفت بلكه صاحب امتياز در آخرين روز مهلت پيشنهادي تقاضاي مهلت جديدي نمود.
هيات نظارت بر مطبوعات يادآور شده است: هيات باتوجه به رويه نشريه در طول يكماه اخير و تداوم تخلفات همان طور كه درجلسه 19مرداد 85 اعلام كرده بود : پرونده روزنامه شرق مفتوح مي‌ماند" نسبت به بررسي پرونده اقدام و به اتفاق آرا و مطابق باقانون ورويه‌اي كه تاكنون و در دولت‌هاي مختلف نيز بدان عمل شده نسبت به توقيف روزنامه و معرفي آن به دادگاه صالحه اقدام نمود.
اين اطلاعيه تصريح كرده است: با توجه به اينكه مدير مسول روزنامه شرق از تخلفات اين روزنامه اظهار بي‌اطلاعي كرده‌اند، ذيلا به برخي از اين تخلفات اشاره مي‌شود. ضمنا اعلام اين خبر از سوي برخي از سياستگذاران اين روزنامه كه از 3 روز قبل از تشكيل هيات نظارت از احتمال تعطيلي آن با خبر بوده‌اند، اين شائبه را تقويت مي‌كند كه شايد تخلفات اخير روزنامه با هدف تعطيل شدن روزنامه و به دليل برخي ازمسايل داخلي آن نشريه صورت گرفته است كه البته هيات نظارت بدون توجه به اينگونه مسايل نسبت به وظيفه خوداقدام نموده است .
هيات نظارت بر مطبوعات عناوين برخي تخلفات روزنامه شرق را به اين شرح اعلام كرده است:
درج گزارشي حاوي رواج روابط جنسي پيش از ازدواج،
استهزاي انقلاب اسلامي ايران،
بيان مطلبي در مورد فرزندان نامشروع مغاير با احكام دين،‌
تذكر در مورد مقاله‌اي حاوي تصويري ناصحيح از جمهوري اسلامي ايران و تعرض به حضرت امام ره، مصاحبه باسفير يك كشور خارجي واظهار نظرهاي مداخله‌گرايانه وي همراه با تصويري مثبت از وي، مصاحبه اريل شارون نخست وزير اسراييل (رژيم صهيونيستي) با اين تيتر: "اسراييل يتيم نيست"، تحليل غيرواقعي از نسبت ميان حكومت و حوزه‌هاي علميه و داستاني حاوي تصويري نامناسب از دفن شهدا از مواردي است كه در پي چاپ آن در روزنامه شرق تذكر دريافت كرده است،
همچنين آخرين اخطار در مورد عدم درج مطالب تحريك آميز و مطالب منجر به تضعيف همبستگي ملي،
امتيازدهي به مصرف الكل در يك پرسشنامه،
تمسخر احكام ديني، معرفي بنگاه سخن پراكني BBC به عنوان منبع قابل اعتماد و مصاحبه با يكي از كاركنان آن،
تبليغ يكي از فيلم‌هاي ممنوع كه به سياه‌نمايي در باره جمهوري اسلامي پرداخته است،
‌ترويج انديشه‌هاي ماركسيستي،
چاپ تصوير مغاير با شئونات اخلاقي،
تحريف تاريخ و اتهام حمايت از شاه به يكي از مراجع مسلم تقليد؛
مقاله‌اي حاوي تحليل ناروا و توهين‌آميز نسبت به امام خميني (ره)،
ابلاغ تذكر از سوي سازمان بازرسي كشور در باره مصاحبه و تصوير عكس سفير انگليس،
يادداشتي تحريك آميز در مسايل قوميتي،
توهين به ستارخان كه موجب ناراحتي شديد مردم غيور مناطق مختلفي از ايران گرديد و منجر به تذكر شديد و اخطار نهايي به روزنامه شد و تمسخر مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در باره ممنوعيت پخش فيلم‌هاي مروج سكولاريسم و درج كاريكاتور موهن موارد ديگري است كه در خصوص انتشار آن در روزنامه فوق‌الذكر ،تذكرات لازمه داده شده است .

/ 2 نظر / 19 بازدید
کمالی

چقدر تو بدی . فقط همين نه! من چند بار خواستم پيام بذارم اما پرشين شما مشکل داشت!اميدوارم هميشه شاد -سلامت -موفق و دوست باشی راستی من هم از بستن شرق شوک شدم. آقای حق گفته در حال زدن یه روزنامه دیگه ایم. اما راستش از بی شرق شدن یه نفر خیلی خوشحال شدم: افروز منش

مهدی مهدوی

سلام از توجه شما به مطالب وب سایتم متشکرم و ميخواستم در تکميل عرایضم بگويم : هرگونه ظلم و حق خوری و ...در حق ایشان(اهل بیت) روا بشود در حق ما که پیرو ایشان ومطیع وشیعه ایشان هستیم روا شده است ولذا گفته میشود شیعه مظلوم است.و سوء استفاده از حق مردم در این رابطه برای نکته بینان امکان پذیرنیست. زمان رسیدگی به حقوق غصب شده و ظلمهایی که به ائمه شده است زمان ظهور امام زمان ع میباشد. اميدوارم در رسيدن به اهداف خودهميشه موفق باشيد.