معرفي يك سايت براي ارتباطات بين فرهنگي

وبسایت "اوهایو ایی.اس.ال" وابسته به سایت دانشگاه اوهایو امکانات خوبی در زمینه ارتباطات بین فرهنگی براي دانشجويان و محققان اين حوزه ارائه مي كند. بخشهای مختلف این سایت شامل تعریف فرهنگ و ارتباطات، اطلاعات عمومی، راهنمای تحقیق، جستجوی مقالات، فیلم، تحقیق، تفکرات قالبی و پیش داوری، تضاد و برخورد و راهکارهای ارتباط موفق است.

در بخش تعریف فرهنگ و ارتباطات، این سایت از دانشنامه بریتانیکا و امریکن هریتیج استفاده نموده است. بخش اطلاعات عمومی طبق تعريف خود سايت شامل اطلاعات مفیدی درباره ارتباطات بین فرهنگی از جمله مجموعه مفیدی از سایتها، اطلاعات و معرفی متفکران برجسته این حوزه است. در این بخش همچنین می توانید اخبار مرتبط و مقالات کوتاهی درباره شیوه های ارتباط  و اسطوره های ارتباطات میان فرهنگی ببینید. بخش راهنمای تحقیق، به ارائه لینکها، فهرستها و کتابخانه های آن لاین اختصاص دارد. در بخش جستجوی مقالات، سه موتور جستجو با کلید واژه های ارتباطات میان فرهنگی ارائه شده که از میان آنها دستیابی به مقالات دانشگاه اوهایو مخصوص اعضاي آنست. در بخش مجلات، لینک  مجلات ”روابط بین فرهنگی“ و ”شبکه فرهنگ“ قرار دارد. یکی از مفیدترین بخشهای این سایت معرفی فیلمهایی است که درباره ارتباطات و فرهنگ ساخته شده است. ازجمله فیلمهای ”مهاجرت“، ”نان و شکلات“، ”بخش کوچکی از قلب“ و ”دختری که آزادی را حجی می کند“ در این قسمت معرفی شده اند. با کلیک روی این فیلمها به سایت ”همه فیلمها“ وارد می شوید که در آن امکان مشاهده خلاصه داستان فیلم، مشخصات تولید، بازیگران و خرید فیلم برای شما وجود دارد. در قسمت تحقيقات‏، دو تحقيق يكي درباره بازنمايي ارزشهاي فرهنگي در تبليغات و ديگري درمورد آموزش زبان و فرهنگ لينك شده است كه دسترسي به متن كامل آنها بصورت ‍PDF & HTML امكان پذير است. اين سايت سه مقاله در مورد تصوير ذهني و پيش داوري و دو مقاله در زمينه تضاد و برخورد معرفي نموده  و متن كامل آنها را بصورتHTML  در اختيار خواننده گذارده است. از ميان اين مقالات‏، مقاله آرتور جونز درمورد درباره ”تفكرات قالبي و تقابلهاي دوتايي دراسلام آمريكايي“ قابل توجه است. در بخش راهكارهاي ارتباط موفق، نيز شاهد 6 مقاله  با موضوعاتي چون: بررسي موفقيت تحصيلي دانشجويان با فرهنگ و زبان متفاوت، طراحي سايتهاي بين فرهنگي و بحث آگاهيهاي بين فرهنگي خواهيد بود. اولين مقاله از اين گروه به هر دليل قابل دسترسي نيست.

اگرچه اين سايت با ارائه اطلاعات مفيد كار دانشجويان و محققان را ساده نموده است، به عنوان يك سايت دانشگاهي كاستي هايي نيز دارد. به عنوان نمونه به نظر مي رسد كه تقسيم بندي هاي موضوعي از منطق درستي برخوردار نيست. مثلا پنج بخش مجزاي جستجوي مقالات، تحقيقات، تفكرات قالبي، تضاد و راهكارهاي ارتباط موفق مي توانست در يك بخش و تحت عنوان جستجوي مقالات مطرح شود. با قرار دادن يك موتور جستجوگر پيشرفته در تمام مقالات و تحقيقاتي كه اين دانشكده به آنها دسترسي دارد كار همه اين بخشها بهتر از صورت كنوني انجام مي گرفت. مفاهيم تعريف شده در بخش اول مي توانست متنوع تر و درعين حال از چند زاويه يا از قول چند متفكر معروف اين حوزه مطرح شود. همچنين بخش اطلاعات عمومي كه قرار است در لينك اول خود به معرفي سايتهاي مفيد و ... بپردازد تنها يك لينك ساده به سايت دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه هاوايي است. معرفي فيلمهاي مرتبط با مبحث ارتباطات ميان فرهنگي نيز اگرچه به خودي خود مفيد است، در صورت استفاده از نقدها و يادداشت هايي كه درباره آنها نوشته شده‏ و نمايش گزينشي بعضي سكانس ها كامل تر مي شد.

در مقايسه با سايت دانشگاه اوهايو، سايت دانشگاه تهران هنوز آنچنان گسترش نيافته است كه صفحات راهنمايي از اين دست را در هر زمينه علمي راه اندازي كند. درحال حاضر خدماتي كه مشابه سايت معرفي شده باشند، را بطور كلي مي توان از اين طريق پايگاه اطلاع رساني تخصصي كه شامل مجلات اشتراكي دانشگاه تهران است دريافت نمود. بدون اينكه امكان جستجو در مقالات اين مجلات وجود داشته باشد، تنها مي توان بر اساس عنوان مجله به سراغ مقالات آن رفت. درعين حال پرديس ها، دانشكده ها و موسسات و مراكز تحقيقاتي وابسته به دانشگاه تهران، هر كدام بطور جداگانه لينك هاي مفيد در ارتباط با زمينه هاي تحصيلي و تحقيقاتي خود را ارائه كرده اند. به عنوان نمونه دانشكده علوم اجتماعي‏، تحت عنوان سايتهاي علمي به معرفي دهها سايت مرتبط پرداخته است كه بخصوص در حوزه جامعه شناسي مفيد هستند. يا در لينك موتورهاي جستجو، 16 موتور جستجوي جهاني و دهها موتور جستجوي محدود معرفي نموده است. معرفي سايتهاي خبري و مجلات الكترونيكي نيز دو بخش مفيد ديگر در اين سايت است.

راه اندازي وبسايت هايي در حوزه هاي مطالعاتي تخصصي به توليد علمي بيشتر و بهتر كمك مي كند. اين كار مي تواند بصورت تعاملي با كمك اساتيد، دانشجويان و علاقه مندان هر حوزه انجام گيرد. با توجه به اينكه در طول هر ترم تحصيلي دانشجويان با مجلات آن لاين، سايتها و مقالات مفيدي آشنا مي شوند و خود نيز توليداتي صورت مي دهند، ايجاد سايتي با نقشه ساده كه  شامل اطلاعات مفيدي مثل تعريف مفاهيم پايه، معرفي سايتهاي علمي و خبري مرتبط، درج آمارها، نتايج تحقيقات معتبر و مقالات توليدي خود، طرح بحث ها و پيشنهاد موضوعات جديد و ... باشد، كار غير ممكني نخواهد بود. بدين ترتيب ضمن انجام يك تلاش مفيد و مستمر، بتدريج سايت دانشگاه تهران نيز از نظر علمي غني تر مي شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید